Brak tanich kredytów wpłynie na spadek cen mieszkań

Według prognoz analityków w ciągu najbliższych 12 miesięcy ceny mieszkań mogą spaść o 1,7 procenta, a główną przyczyną takich prognoz jest wciąż spadająca liczba tanich kredytów hipotecznych. Dodatkowym czynnikiem jest bardzo duża podaż na rynku nieruchomości. Jednak również zapotrzebowanie na nowe mieszkania utrzymuje się wciąż na bardzo wysokim poziomie.

Jednym z podstawowych czynników mających wpływ na zmniejszenie ilości tanich kredytów są wprowadzone ograniczenia w programie „rodzina na swoim”. Ograniczenia te mogą mieć wpływ przede wszystkim za zmniejszenie zainteresowania kupnem mieszkań które wcześniej mogły otrzymać dotację dzięki rządowemu programowi. Ponadto podnoszone w ostatnim czasie stopy procentowe mocno odbijają się na cenach kredytów na zakup mieszkania co radykalnie zmniejsza popyt na ten rodzaj zobowiązania.

Jednak popyt na mieszkania jest w Polsce nadal bardzo wysoki, Ministerstwo Infrastruktury szacuje że wciąż brakuje około 1,5 mln nowych mieszkań. Dodatkowo zarobki polaków wciąż rosną co może się przełożyć na większe zainteresowanie nieruchomościami. Jednak wybierając różne miasta Polski możemy zauważyć różne tendencje dotyczące cen mieszkań dla przykładu w Krakowie analitycy Home Broker spodziewają się spadku cen mieszkań o 3,1% natomiast w Katowicach wzrostu o około 1,6%.