Co stanowi o naszej zdolności kredytowej?

Kiedy staramy się o kredyt na mieszkanie i nie do końca rozumiemy, na jakich zasadach są one przyznawane, możemy wpaść w pewną pułapkę myślenia. Chodzi tutaj o przeświadczenie, mówiące o tym, że kluczowym czynnikiem stanowiącym o pozytywnym (bądź negatywnym) rozpatrzeniu wniosku jest wysokość comiesięcznych dochodów. Jak nie trudno się domyślić, to tylko jeden z kluczowych czynników, a dziś opowiemy wam o tym, co jeszcze może wpłynąć na zdolność kredytową.

Nasze dochody

Mimo tego, że to nie tylko nasze zarobki stanowią o naszej zdolności kredytowej, to wciąż pozostają jej bardzo ważnym determinantem. Poprzez to, że możemy wykazać fakt, że na nasze konto co miesiąc wpływa określona suma pieniędzy, bank może zakładać, że będziemy posiadać środki na spłatę poszczególnych rat. Co ciekawe, wcale nie musimy być zatrudnieni na umowie o pracę! Czasami wystarczy nawet umowa o dzieło, jednakże musi być ona poparta odpowiednio długim stażem oraz nieco wyższymi zarobkami. Trzeba jednak również pamiętać o tym, że to ile faktycznie zarabiamy, będzie odgrywało inną rolę w przypadku zakupu kawalerki a inną w przypadku większego, kilkupokojowego lokum.

Historia kredytowa?

Drugim, równie ważnym czynnikiem jest to, jak prezentuje się nasza historia kredytowa. Co jednak wchodzi w jej skład? Otóż nie muszą to być wcale duże zobowiązania zaciągnięte na nasze imię! Bank na pewno sprawdzi to, czy spłaciliśmy wszystkie produkty zakupione na raty, czy też inne, mniejsze kredyty. Jeżeli jednak wciąż musimy martwić się płaceniem comiesięcznych rat, warto robić to w sposób regularny. Bank może jeszcze zrozumieć delikatne, jednorazowe opóźnienie w tej kwestii, jednak jeżeli będziemy „zapominać” o ratach, może to się mocno odbić na naszych możliwościach uzyskania większego kredytu na mieszkanie.

A gdyby tak samodzielnie?

Pamiętajcie jednak o tym, że waszą zdolność można wyliczyć samodzielnie! Potrzeba nam tylko jednego z dostępnych w sieci internetowej kalkulatorów, mogących pomóc nam w określeniu swoich możliwości. Zalecamy wam jednak przykucie większej uwagi do tego, ile zarabiacie, na jakich zasadach jesteście zatrudnieni oraz czy spłacaliście swoje zobowiązania na czas. To niezwykle ważne!

kalkulator zdolności kredytowej

Kalkulator zdolności kredytowej (źródło: Expander)