Energooszczędne domy na topie

Ekologia jest dziedziną, która staje się z roku na rok coraz bardziej popularna. Za czasów komunizmu nikt nie myślał o ochronie środowiska, stawiano przede wszystkim na dużą wydajność poszczególnych gałęzi gospodarki oraz mały koszt jakim można było produkować różne dobra oraz na przykład stawiać domy. Teraz dbanie o środowisko jest tematem numer jeden i mimo większych nakładów jakie trzeba przeznaczyć na dostosowanie domów i fabryk do wymagań, zmniejszają się koszty społeczne oraz przyszłe koszty wyeliminowania zanieczyszczeń.

Państwo wprowadziło projekt, którego celem jest dawanie preferencyjnych kredytów na domy energooszczędne. Charakteryzują się one tym, że mają mniejsze zużycie energii o przynajmniej 50% od dotychczasowych budynków. Dzięki temu pozwalają uzyskać długoterminowe oszczędności oraz pośrednio dbają o środowisko  – wyprodukowanie energii w elektrowniach węglowych na pewno nie jest dla niego niczym dobrym.

Preferencyjny kredyt można uzyskać zarówno przy budowie nowego domu jak i przy remoncie istniejącego budynku. Kwota takiego kredytu to do 90% inwestycji jednak nie więcej niż 200 000 złotych. Domy z drewna charakteryzują się również dobrym utrzymywaniem ciepła, więc oprócz oszczędności (dzięki montowaniu między innymi kolektorów słonecznych) zapobiega się również uciekaniu ciepła poprzez odpowiednie ocieplenie budynku. W skali całego kraju powinno to dać oszczędności w skali 10 miliardów złotych rocznie.