Od czego zacząć budowę domu

budowa-domu-wyr

Pierwszym bezwzględnym krokiem jest zakup działki. Bez niej nie ma gdzie wybudować wymarzonego domu. Jednak same kupno ziemi nie zawsze oznacza zgodę na budowę czegokolwiek. O tym decydują dwa dokumenty – indywidualnie wydane warunki zabudowy dla konkretnej działki oraz miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Taki proces tyczy się każdej budowli mieszkaniowej, niezależnie czy są to domy tradycyjne, czy domy w standardzie multicomfort.

W przypadku decyzji na kupno działki powinno dokładnie zapoznać się z tym drugim dokumentem. Dostępny jest do wglądu w urzędzie gminy. Dowiedzieć się z niego można m.in. jaka jest dopuszczalna powierzchnia zabudowy działki. Dodatkowo wiele innych aspektów określonych przez miejscowy samorząd. Jeżeli upatrzona działka nie posiada takiego dokumentu należy udać się do gminy w celu uzyskania warunków zabudowy. Należy zrobić to przed zakupem działki, żeby nie okazało się, że nic na niej nie da się postawić. Taki wniosek może zrobić każda osoba zainteresowana danym kawałkiem ziemi. Musi tylko sprecyzować co właściwie chce na nim wybudować. Niestety decyzja trwa bardzo długo, więc dobrze, jeżeli sprzedawca wystąpi o taki dokument odpowiednio wcześniej przed wystawieniem działki na sprzedaż.

koparka

Kiedy uzyskamy decyzję oraz mamy pozwolenie możemy przystąpić do wyboru projektu. Możemy go wykonać indywidualnie za pomocą architekta lub kupić gotową wersję. Decydując się na architekta należy liczyć się z kosztami rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Sam projekt składa się z kilku części, a do uzyskania pozwolenia jego elementy muszą być opisane w należyty sposób. Najistotniejsze jest w tym przypadku dobre opisanie części wykonawczej, szczególnie w przypadku nietypowych rozwiązań. Projekty gotowe zawierają potrzebną dokumentację, która z reguły wystarcza do bezproblemowego prowadzenia robót budowlanych.

Kolejnym krokiem są przyłącza. Niezwykle ważny aspekt budowy domu. Z reguły dotyczy to zapewnienia doprowadzenia do budynku energii elektrycznej. Najeży w tym przypadku wystąpić do lokalnego dostawcy prądu. Oczywiście nie możemy zapomnieć o innych mediach jak woda. Proces przyłączenia wygląda tak samo.

Przedostatnim krokiem jest wizyta w urzędzie. Aby uzyskać pozwolenie na budowę musimy wystąpić z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę. Urząd ma na to 65 dni. Ostatnim krokiem jest uprawomocnienie wydanej przez urząd decyzji. Dzieje się to po 14 dniach od wydanej decyzji. Końcowym etapem jest zgłoszenie zamiaru rozpoczęcia budowy w Powiatowym Inspektoracie Budowlanym.