Rodzaje ogrzewania w domach

Kiedy przychodzi najokrutniejsza pogodowo pora roku, przynajmniej dla mnie. Musimy się zastanowić i zadbać o ogrzewanie w naszych domach i mieszkaniach. Temperatury na zewnątrz potrafią być bardzo niskie, a okna nie zawsze są na tyle szczelne aby niczego nie przepuszczać podczas wichur. Wybór ogrzewania jest właśnie podczas takich mrozów i zimnej pogody bardzo ważny. Musimy się nad tym zastanowić już podczas budowania domu lub w czasie remontu mieszkania. Wiele zależy także od tego jaki mamy rodzaj pomieszczeń i jakie są nasze możliwości techniczne i finansowe, a także dostępne źródła energii. Przykładowo domy energooszczędne mają za zadanie ograniczyć uciekającej energii cieplnej, przez co ogrzewanie staje się tańsze. Rozwój technologii dał nam wiele nowych metod i sposobów ogrzewania, może jakieś z nich opiszę ale wolę się skupić na tych bardziej tradycyjnych.

Ogrzewanie węglem – są to jedne z najbardziej tradycyjnych sposobów ogrzewania, kotły opalane węglem są już w dzisiejszych czasach dużo ładniejsze i łatwiejsze w obsłudze. Aby takie urządzenie dobrze pracowało, należy zadbać o odpowiednie materiały w tym przypadku węgiel i stosunkowo z biegiem czasu kiedy ogrzewamy dorzucać aby utrzymywać ciepło.

Tradycyjny kominek – Odpowiednio wyglądający i usytuowany w mieszkaniu jest bardzo dobrym sposobem na poprawę wystroju wnętrza. Jakby tego było mało oprócz wyglądu, dostarcza on bardzo dużo ciepła i to w krótkim czasie. Potrzebujemy tutaj dobrze posiekanego drewna, które najlepiej żeby było suche. Podobnie jak w przypadku kotła na węgiel musimy tutaj dorzucać materiały co jakiś czas. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie kominka z kaloryferami tak żeby w przypadku posiadania i zajmowania pokoi w dwóch piętrach dla dużej rodziny powietrze rozprowadzało się równomiernie po całym domu, a nie tylko tam gdzie stoi kominek.

Z nowszych technologii prym wiodą kolektory słoneczne, które mogą wspomagać tradycyjne metody za pomocą energii odnawialnej. Taki kolektor może np. podgrzewać wodę do prysznica lub do pomywania naczyń. Drugim wartym uwagi urządzeniem są pompy ciepła, które wykorzystują energię geotermalną zgromadzoną w ziemi.