Sprawdzanie dewelopera przed zakupem

Gdy decydujemy się na zakup mieszkania na rynku pierwotnym, musimy rozpatrzyć wybór jednego z deweloperów. A dodatkowo, czym wyższa suma pieniędzy, którą potencjalnie mielibyśmy przeznaczyć na zakup mieszkania, możemy czuć się nieco zaniepokojeni. W końcu mowa tutaj o naszych oszczędnościach Jak rozróżnić mieszkania Warszawa nowe inwestycje od oferty innego dewelopera, który mógłby mięć ochotę nas oszukać?

Prospekt informacyjny

Jeżeli chcemy nabyć mieszkanie na rynku pierwotnym, deweloper ma obowiązek udostępnienia nam, kupującym prospekt informacyjny. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Jest to dokument opisujący między innymi:

  • głównego wykonawcę inwestycji,
  • termin wykonania inwestycji,
  • źródła jej finansowania,
  • stan prawny działki, na której powstaje inwestycja.

Dla nas jako nabywcy jest to świetny instrument ochrony praw konsumenta, który jest obszernym źródłem wiedzy, dotyczącej historii działalności danego dewelopera.

Historia inwestycji

Historia danej inwestycji jest jednym z najbardziej podstawowych elementów zweryfikowania wiarygodności dewelopera. Warto prześledzić różne serwisy i fora internetowe, które zawierać będą opinie dotyczące obecnej, ale i poprzednich inwestycji danego dewelopera. Powinniśmy tam znaleźć interesujące nas informacje dotyczące stanu, w jakim ostatecznie oddano do użytku lokal. Bardzo często znajdziemy tam nie pochwały, ale wręcz przeciwnie: najpopularniejsze są głosy niezadowolenia w związku z niedoróbkami czy opóźnieniami.

Rejestr dłużników

Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości przy wyborze wiarygodnego dewelopera, z pomocą przyjdzie nam pomoc w postaci KRD, czyli Krajowego Rejestru Dłużników. Dostęp do tego rejestru jest bardzo ułatwiony i dziś ze swojego biurka możemy sprawdzić wszystkie interesujące nas informacje na temat zobowiązań dewelopera. Natomiast gdy taka firma nie będzie figurować w takiej bazie, jest to pierwszy znak, że niekoniecznie ma płynność finansową i może nie być w stanie zrealizować budowy nieruchomości.

Gdy dobrze przeanalizujemy rynek i interesującego nas dewelopera, możemy jedynie skorzystać na odpowiednim przygotowaniu się do przeprowadzenia transakcji. Dzięki temu nie stracimy pieniędzy, unikniemy długotrwałych procesów sądowych, ale przede wszystkim oszczędzimy sobie nerwów.