Stan deweloperski a wykończenie pod klucz – jakie są różnice?

Rysunek architektoniczny

Jak piękny byłby świat, gdybyśmy zawsze otrzymywali gotowe do wprowadzenia się mieszkania tuż po zakupie? Tak niestety nie zawsze się dzieje, bo w zdecydowanej większości przypadków nasze cztery kąty dostajemy w stanie deweloperskim. Jakie procesy muszą zajść, by nieruchomość była wykończona pod klucz? Co jest czym w budowlanym świecie?

Stan deweloperski – na co można liczyć?

Tak zwany stan deweloperski właściwie nie posiada ścisłej definicji i tutaj bardzo wiele zależy od konkretnej umowy z danym deweloperem. Standardowo można jednak się spodziewać, że mieszkanie będzie miało wykonaną instalację hydrauliczną i elektryczną (wraz z gniazdami). Ściany będą zapewne pokryte pojedynczą warstwą zwykłej, białej farby, ale nie należy to do reguły. Nie można także liczyć na drzwi wewnętrzne, których obecność całkowicie leży po stronie nowego właściciela.

Przed rozpoczęciem dalszych procesów mających na celu nadanie mieszkaniu ostatecznego kształtu, należy pomyśleć nad tym, czy obecny układ poszczególnych elementów w jego obrębie nam odpowiada. Mamy tu na myśli np. rozmieszczenie gniazd.

Wykończenie mieszkania od klucz

Termin „wykończenie pod klucz” nie jest żadną tajemnicą i oznacza po prostu zestaw wszystkich czynności w obrębie nieruchomości mieszkalnej, który pozwala na wprowadzenie się. Proces obejmuje kilka etapów, na drodze których dochodzi do urządzenia wnętrza.

Najważniejsze z nich to: instalacja drzwi wewnętrznych i posadzki, tapetowanie lub malowanie ścian, wszystkie czynności związane z wykończeniem łazienki, kuchni i toalety. Niektóre firmy mogą oferować także projektowanie i zakup mebli, jednak standardowo te trzeba zdobyć we własnym zakresie.

Piękne wnętrze w apartamencie

Powierzając tego typu usługi zespołowi ekspertów, możemy sprawować kontrolę nad tym, co i w jaki sposób dzieje się w naszym mieszkaniu. Jest to dobre wyjście dla świeżo upieczonych właścicieli mieszkań, którzy nie mają czasu na zajmowanie się takimi sprawami.

A co dalej?

Co należy zrobić po przejściu ze stanu deweloperskiego do wykończenia mieszkania pod klucz? Po prostu wnieść do niego meble i cieszyć się nowym, pięknym wnętrzem!

Podsumowanie

Pomiędzy stanem deweloperskim a mieszkaniem gotowym do zamieszkania istnieje wiele istotnych różnic, o których zdecydowanie warto wiedzieć.

Jeśli szukasz firmy która wykończy pod klucz Twoje mieszkanie w Gdańsku to sprawdź ofertę http://bbconstruction.pl/oferta/wykonczenie-mieszkan-pod-klucz/