W jakie mieszkanie zainwestować?

Mieszkanie jako inwestycja to coraz częstszy sposób na stworzenie sobie źródła dochodu pasywnego. Wiele osób decyduje się na zakup odpowiedniego lokalu oraz wykończenie go po to, aby zarabiało pieniądze za wynajem – czy to długotrwały czy też okazjonalny. Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, jakie powinno być mieszkanie pod inwestycję, by okazało się trafionym biznesem.

W Polsce coraz popularniejsze staje się kupowanie mieszkań i nieruchomości innego typu pod wynajem. Dochód pasywny, a później niezależność finansowa, jakie można dzięki temu osiągnąć, kuszą wiele osób. Nie wszyscy jednak odnoszą sukces. Wiąże się to z brakiem wiedzy na temat rynku oraz z brakiem zmysłu przewidywania. Na szczęście można się tych rzeczy nauczyć. Wystarczy jedynie pamiętać o kilku istotnych kwestiach związanych z kupowaniem mieszkań.

NA ZYSK MA WPŁYW LOKALIZACJA

To prawda – lokalizacja, im bardziej korzystna, tym bardziej opłacalna. Dlatego tak ważne jest, aby mieszkanie, które kupimy było umiejscowione w dogodnym rejonie. Najlepiej wybrać takie osiedle, które znajduje się zarówno w ciekawym przyrodniczo regionie, jak i jest blisko cywilizacji, a więc dużych ośrodków miejskich. Dzięki temu będziemy mieli wolną rękę i duży komfort wynajmowania. Chętni znajdą się zarówno na wynajem długoterminowy, jak i sezonowy.

Osiedle w Wejherowie

źródło grafiki: Orlex

Idealnym wyjściem wydaje się tu być kupienie mieszkania w Wejherowie. Położone jest ono w bliskiej odległości morza – a więc jest świetnym miejscem turystycznym oraz wypoczynkowym, a także blisko dużej aglomeracji – Trójmiasta, gdzie zainteresowani mogą nie tylko zwiedzać w trakcie wakacji, ale przede wszystkim uczyć się, pracować i korzystać z rozrywek (jak to w przypadku wynajmów długoterminowych bywa).

NIE PRZEPŁACAJ

Pamiętaj jednak, że dogodna lokalizacja nie zawsze jest opłacalna. Zawyżone ceny mieszkań w Trójmieście nie dadzą nam realnej szansy na zarobek z tytułu posiadanego lokalu. Warto więc odpuścić nieco i nie ładować naszego kapitału w milionowe inwestycje w centrum Gdyni czy Gdańska. Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zakup mieszkania w pobliskiej miejscowości (równie atrakcyjnej i dającej duże szanse na wynajęcie) – na przykład we wspomnianym wcześniej Wejherowie.