Wykończenie mieszkania – czy warto robić to na własną rękę?

Pięknie urządzone i funkcjonalne mieszkanie to marzenie niejednego z nas. Wykończenie mieszkania wiąże się z koniecznością przeprowadzenia szeregu prac o różnym stopniu skomplikowania. Czy warto wykańczać mieszkanie na własną rękę? Poznajcie wady i zalety tego rozwiązania.

Mieszkanie pod klucz

Mieszkanie pod klucz to wciąż mniej dostępne rozwiązanie na polskim rynku niż popularny stan deweloperski. W porównaniu do europejskiego rynku zachodniego, gdzie sprzedaż mieszkań w dużej mierze odbywa się z generalnym wykończeniem wnętrz, rynek polski oferuje w znacznej większości mieszkania w standardzie deweloperskim. Wynika to z kilku ważnych kwestii. Wciąż panuje przekonanie, że remont na własną rękę jest tańszy, a prace remontowe wykonywane przez ekipę budowlaną najlepiej osobiście dopilnować. Po drugie, nowi nabywcy mieszkań nie są przekonani co do jakości wykończenia oraz klasy zastosowanych materiałów.

Samodzielne wykończenie wnętrza – wady

Wykończenie mieszkania na własną rękę wiąże się z szeregiem obowiązków, które należy samodzielnie wypełnić. Remont należy rozpocząć od poszukiwania odpowiedniej ekipy remontowej, następnie osobiście wykonać projekt aranżacji wnętrz, wybrać materiały i przystąpić do właściwych prac. Wszystko to wymaga zaangażowania dużej ilości czasu oraz energii. Może okazać się, że konieczne będzie wzięcie urlopu, który pozwoli na dopełnienie wszystkich obowiązków. Co więcej, wykonywanie prac remontowych na własną rękę jest zazwyczaj droższym rozwiązaniem, ponieważ konieczne jest poszukiwanie różnych firm do wykonywania innych etapów remontu. To zazwyczaj podnosi, a nie obniża koszty. Co więcej, deweloper ma możliwość negocjacji cen w marketach budowlanych, co jest niemożliwe w przypadku większości prywatnych inwestorów. Wykończenia wnętrz czy warto wykańczać wnętrze na własną rękę?

Wykończenie mieszkania

W większości przypadków wykańczanie mieszkania na własną rękę nie jest korzystnym rozwiązaniem. Rozpoczynając przygodę z generalnym remontem mieszkania musimy bowiem przygotować się na wielomiesięczną pracę, której efekty zależały będą od wielu czynników, będących wynikiem naszych decyzji. Nie oznacza to jednak, że wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera nie ma żadnych wad. Wręcz przeciwnie. Oferowane przez dewelopera standardy wykończenia wnętrz są często ograniczone, a wybór materiałów budowlanych nie daje wielu możliwości aranżacyjnych. Co więcej, może się okazać, że prace przeprowadzane na własną rękę będą tańsze, pod warunkiem zaangażowania do pomocy rodziny oraz przyjaciół. Z naszej strony możemy polecić firmę BB Construction.